Oświetlenie w domowym biurze – na co zwrócić uwagę?

Praca w domu wymaga odpowiednich warunków, które można sobie zapewnić w domowym biurze. Najlepiej wydzielić na ten cel osobne pomieszczenie, a jeśli nie ma takiej możliwości, to wygospodarować część sypialni, salonu czy pokoju dziennego. W domowym biurze ważne są nie tylko funkcjonalne meble, ale przede wszystkim oświetlenie, które musi zapewnić dobre warunki do pracy.

Jak wybrać najlepsze oświetlenie domowego biura?

Właściwe oświetlenie domowego biura ma bezpośredni wpływ na jakość pracy. Powinno ono nie tylko zapewniać dobrą widoczność, ale także nie męczyć oczu. Najlepiej sprawdza się oczywiście światło dzienne, dlatego warto urządzić domowe biuro od strony wschodniej lub północnej, ponieważ rozproszone światło słoneczne zapewnia doskonałe warunki do pracy. Trzeba przy tym pamiętać o jednej uniwersalnej zasadzie – osoby praworęczne powinny mieć światło po lewej stronie, a leworęczne po prawej.

Oczywiście samo światło dzienne nie wystarczy, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmrok. Konieczne jest wybranie odpowiedniej lampki biurowej, która powinna zapewniać oświetlenie najbardziej zbliżone do naturalnego, czyli o temperaturze barwowej 5600K. Warto wybrać lampę, w której możliwa jest regulacja natężenia światła, co pozwoli je dopasować do pory dnia. Równie istotne jest to, aby możliwa była zmiana kierunku padania światła. Ponadto lampa na biurko powinna pasować do wystroju wnętrza.

Zobacz również ᐅ  Jak ochronić stare i nowe meble?

Oprócz lampki biurkowej w domowym biurze nie może zabraknąć oświetlenia głównego. Oświetlenie centralne musi być dopasowane do rodzaju sufitu oraz wysokości pomieszczenia. We wnętrzach niskich sprawdzają się lampy wiszące, natomiast w wysokich plafony, które zapewniają odpowiednią ilość światła do oświetlenia całego wnętrza. Sprawdzonym pomysłem jest montaż na suficie lamp halogenowych, które zapewniają odpowiednią ilość światła.

W domowym biurze przyda się również oświetlenie boczne zamontowane np. na półkach czy regałach. W tym wypadku sprawdzają się zarówno lampki halogenowe, jak i listwy LED, które w dyskretny sposób oświetlają wnętrze mebli. Bardzo przydatne jest również oświetlenie punktowe. W domowym biurze można umieścić wygodny fotel, a przy nim niewielką, przypinaną na klips lampkę, przy której można będzie zapoznać się z dokumentami czy poczytać książkę.

 

Jakie światło sprawdzi się w domowym biurze?

W domowym biurze najlepiej sprawdza się światło chłodne, które barwą przypomina rozproszone światło słoneczne. Do wyboru są zarówno źródła światła LED, jak i halogeny czy żarówki energooszczędne. Mają one określoną temperaturę barwową, przy czym najbardziej odpowiednia do pracy jest barwa światła dzienna, czyli mająca ok. 5000-6500 K. Jest ona zdecydowanie najlepsza do oświetlania biurka w domowym gabinecie, ponieważ zapewnia komfort fizjologiczny oraz perfekcyjną ostrość widzenia.

Warto też zwrócić uwagę na grupę oddawania kolorów, której wartość dla lamp biurowych powinna wynosić 80-100% (grupa 1B lub 1A). Przy odpowiednio dobranym źródle światła można bez zmęczenia oczu pracować przez wiele godzin dziennie.

Zobacz również ᐅ  Stan deweloperski - co musisz wiedzieć?

Add your Comment