Każdy sezon niesie ze sobą zmianę nie tylko w modzie, ale również w trendach wnętrzarskich. Kolory, faktury, linie, a nawet wielkość mebli podlegają tym zwrotom. Ale komoda, to nie letnia sukienka, której można się po prostu pozbyć, bo wyszła z mody. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym i odpowiedniej konserwacji meble będą ponadczasowe.
Ochrona mebli przed działaniem czasu to niełatwe zadanie. Zagrożenie występuje zarówno w przypadku litych drewnianych produktów, jak i tych tańszych, pokrytych np. laminatem. W każdym przypadku kurz, wilgoć, promienie słoneczne, wysoka temperatura i szereg innych czynników stanowią codzienne zagrożenie dla ich wyglądu i funkcjonalności. Na szczęście pewne zabiegi przedłużą ich żywot i pozwolą cieszyć się ich estetycznym wyglądem przez lata.
Jak właściwie pielęgnować drewno?
Meble drewniane są szlachetne i zwykle dość drogie. Za ceną jednak idzie jakość – lite umeblowanie jest długowieczne i odporne na wpływ czasu. Odpowiednia pielęgnacja i dbałość o konserwację pozwoli zachować jego kolor i fakturę przez lata. Główną zmienną będzie tu rodzaj wykończenia drewna. Meble, których wierzchnią warstwę stanowi bejca do drewna pokryta lakierem, czyści się lekko wilgotną szmatką. Nigdy nie należy używać do tego silnych detergentów, takich jak mleczka czy proszki do czyszczenia.
Z tłustymi plamami poradzi sobie delikatny płyn do mycia naczyń. Należy pamiętać, że po każdym przetarciu warto powierzchnię osuszyć, by uniknąć wchłonięcia nadmiaru wody. Można sięgnąć także po dostępne środki (takie jak pianki przeciw kurzowi w aerozolu), ponieważ ich antystatyczne właściwości utrzymują efekt na dłużej.
Inaczej wygląda sprawa w przypadku mebli olejowanych. Do tego typu wyposażenia należy stosować wyłącznie przeznaczone do tego specjalistyczne produkty, usuwające z ich powierzchni brud i kurz. Dodatkowo raz na jakiś czas (częstotliwość zależna jest od zaleceń producenta i rodzaju mebla), warto przeprowadzić także zabieg pielęgnacyjny, mający za zadanie przywrócić drewnu estetyczny wygląd. Polega on na nałożeniu na oczyszczoną powierzchnię substancji, która po wchłonięciu zniweluje połysk i usunie świecące plamy.
Laminaty i spółka
Nieco łatwiej wygląda sprawa z codzienną pielęgnacją mebli wykonanych z płyt MDF, pilśniowych i laminowanych. Produkty tego typu są zdecydowanie mniej kosztowne i bardzo często dostępne w wersjach modułowych. Stąd też nawet jeśli popełni się błąd i powierzchnia mebla ulegnie zniszczeniu niekiedy możliwa będzie niedroga wymiana uszkodzonego elementu (np. samego blatu stołu).
Sama pielęgnacja wymaga tylko miękkiej szmatki, wody i odrobiny mydła. Takim delikatnym roztworem usunie się wszystkie plamy i przywróci blask ulubionej komodzie. Podobnie jak w przypadku drewna także i tu zakazane jest stosowanie detergentów zawierających alkohol i rozpuszczalniki.
Jak zregenerować drewno?
Jeśli jednak pomimo wszelkich starań powierzchnia mebla ulegnie zniszczeniu, albo jeśli niespodziewanie wejdziemy w posiadanie wiekowego sekretarzyka prosto z XIX wieku – możliwe jest przywrócenie blasku nadszarpniętym zębem czasu egzemplarzom. W przypadku mebli z płyty najprostszym rozwiązaniem będzie uzupełnienie ubytków szpachlą, a następnie przemalowanie. Lite drewno należy dokładnie oczyścić, również uzupełnić ubytki, a następnie zakonserwować – idealne zestawienie to bejca do drewna i lakier. Tak zabezpieczone meble będę służyć przez wiele lat.