Kolorowe czy stonowane wnętrze? Wybór odpowiedniej farby

Wybierając farby do mieszkania, zazwyczaj nie mamy problemu z wyborem jej rodzaju, gdyż królują emulsje do wnętrz. Nieco gorzej jest z doborem koloru, a przecież ma to bardzo duże znaczenie, gdyż ściany w mieszkaniu w dużym stopniu decydują o charakterze wnętrza. Co więc zrobić, by były prawdziwą ozdobą? Jakie barwy wybrać? Lepsze będą te stonowane czy żywe?

Skandynawia wciąż króluje. Dlaczego jasne barwy emulsji do wnętrz są najlepsze?

Wciąż modne w wystroju wnętrz są skandynawskie klimaty. Ten region Europy kojarzy się z fiordami, lodowcami czy zorzą polarną. Piękna natura jest natchnieniem dla projektantów, którzy tworzą wnętrza proste, ale wyraziste, w których królują kolory pastelowe. Z całej palety barw wybiera się stonowane emulsje do wnętrz – biel, szarość czy właśnie delikatne pastele. Jasny róż czy błękit są doskonałym tłem dla prostych, ale efektownych mebli i wyrazistych dodatków czy lamp, charakterystycznych dla tego stylu. Wśród najpopularniejszych kolorów wymienia się róż, który nabiera szlachetności w połączeniu z barwami neutralnymi i znakomicie poprawia nastrój. Takie barwy są także idealne do loftów, w których kiedyś mieszkali tylko artyści, którzy urządzali pracownie i mieszkania w starych halach fabrycznych i magazynach. Na ścianach królują farby w odcieniach szarości i złamanych bieli, a łączy się je z fakturą cegły lub betonu i fluorescencyjnymi dodatkami o charakterystycznym niebieskawym, zielonkawym czy żółtym zabarwieniu.

Zobacz również ᐅ  3 powody, dla których warto zamieszkać na krakowskim Zabłociu

Ciemne i wyraziste kolory ścian. Jakie emulsje do wnętrz wybrać?

Jeśli chcemy wprowadzić do wnętrz nieco więcej energii, lepsze będą zdecydowane kolory farb. Świetnie wyglądają ściany ametystowe, które pięknie prezentują się w salonie. Farby w odcieniu czerwonym, różowym, pomarańczowym czy żółtym są bardzo wyraziste, a w związku z tym trudne do opanowania we wnętrzu. Nie powinniśmy łączyć ich między sobą, bo pomieszczenie będzie po prostu pstrokate. Najlepiej łączyć kolory farb w różnej tonacji, np. fuksję i pastelowy róż. Można również łączyć żywe kolory ze stonowanymi, tj. pomarańczowy z szarym czy żółty z białym. Można kupić emulsje do wnętrz w barwach stonowanych, a jedną ze ścian pomalować na wyrazisty kolor – będzie idealnym tłem dla roślin czy obrazów.

Do jakich wnętrz pasują żywe kolory ścian? Wybieramy trochę szaleństwa w emulsjach do wnętrz

Najbardziej charakterystyczny i wyrazisty jest kolor czerwony, który pobudza i dodaje energii. Do słabo doświetlonych i smutnych wnętrz warto wybrać farby w kolorze żółtym, który poprawia nastrój i apetyt, ale zastosowany w nadmiarze może męczyć. Świetnie sprawdzi się na jednej ze ścian w jadalni czy kuchni. Do działania motywuje pomarańczowy, który dodatkowo poprawia humor i przywodzi na myśl gorące lato. Symbolem nadziei i życia jest zielony, a takie kolory ścian przywodzą na myśl obcowanie z naturą, relaksują i odprężają. Magii wnętrzu nada kolor fioletowy, który pobudza naszą psychikę i aktywuje do działań twórczych. Emulsje do wnętrz w kolorach ziemi (szarość, beż) tworzą przytulny nastrój i sprzyjają koncentracji.

Zobacz również ᐅ  Jaki sprzęt AGD wybrać do nowego mieszkania?

Zanim wybierzemy się na zakupy i kupimy emulsje do wnętrz, spokojnie zastanówmy się nad doborem kolorów, gdyż to właśnie ten aspekt ma wpływ na nastrój, jaki będzie panował we wnętrzu. Nie bójmy się eksperymentów, gdyż kolor zawsze łatwo zmienić, a może zachwyci nas coś, co na początku odrzuciliśmy.

Add your Comment