Cegła klinkierowa i tradycyjna to dwa materiały budowlane, które są chętnie wykorzystywane przy budowie i wykańczaniu domów. Z reguły wykorzystuje się je do stawiania ścian oraz tworzenia elewacji budynku. Warto jednak wiedzieć, że oba te rodzaje cegły różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem oraz właściwościami fizycznymi. Istotnym czynnikiem rozróżniającym te dwa rodzaje cegieł jest również cena obu produktów. Czym dokładnie się różnią i czy cegła klinkierowa może zastąpić zwykłe cegły? A jeśli tak to w jakiej sytuacji?
Czym różnią się cegły tradycyjne od cegieł klinkierowych?
Cegły klinkierowe i tradycyjne różnią się pod wieloma względami. Pierwszą różnicą jest sposób ich wypalania. Do powstania tradycyjnych cegieł wystarczy temperatura na poziomie 900-1100 stopni Celsjusza. Z kolei do wypalania cegieł klinkierowych stosowane są temperatury ok. 1300 stopni Celsjusza. Ta różnica wpływa na właściwości obu rodzajów cegieł.
Cegła klinkierowa dzięki wyższej temperaturze wypalania jest
mniej nasiąkliwa niż cegła tradycyjna, co powoduje, że jest ona bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym na niskie temperatury zimą. Wskazuje się na to, że poziom nasiąkliwości cegły klinkierowej wynosi ok. 6%, a cegły tradycyjnej ok. 22%. Cegły klinkierowe są też bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i ściskanie. Tego rodzaju cegły są też bardziej wytrzymałe na zabrudzenia i o wiele łatwiej się je czyści.
Cegły klinkierowe coraz częściej wybierane są jako elementy wykończeniowe dla elewacji budynków, a także innych elementów znajdujących się na zewnątrz domów np. zewnętrznych parapetów, schodów, a nawet podjazdów czy ścieżek ogrodowych. Z uwagi na dużą odporność na wahania temperatur, cegły klinkierowe chętnie wykorzystywane są również do budowania kominów oraz obudów kominków.
Jeżeli cegłę tradycyjną chce się użyć w miejscach, które będą narażone na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i niskich temperatur należy ją odpowiednio zabezpieczyć specjalnym impregnatem. Jednak, mimo że cegła klinkierowa ma o wiele lepsze parametry jest dalej rzadziej wybierana niż cegła tradycyjna. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że cegły klinkierowe są o wiele droższe w porównaniu z tradycyjnymi.
Czy klinkier może zastąpić tradycyjną cegłę?
Z uwagi na dużą wytrzymałość na uszkodzenia oraz niską nasiąkliwość cegłę klinkierową można wykorzystać wszędzie tam, gdzie z reguły stosowana jest cegła tradycyjna. Jednak właśnie z uwagi na wysoką cenę tego produktu, warto ją zastosować jedynie w tych miejscach, które faktycznie będą narażone na niekorzystne warunki. Najczęściej klinkier warto zastosować do elewacji budynku, a także budowy kominów czy obudów kominków, a także tam, gdzie cegły będą narażone na minusowe temperatury np. na podjazdach. W innych elementach można zastosować cegłę tradycyjną, która będzie zaimpregnowana.
Jeżeli chodzi o walory dekoracyjne to zarówno cegła klinkierowa, jak i tradycyjna charakteryzuje się ciekawym wyglądem. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej naturalny i tradycyjny wygląd domu czy innych elementów tworzonych z cegieł, wówczas można zastosować cegłę tradycyjną. Klinkier sprawdzi się zarówno w przypadku nowoczesnych, jak i klasycznych projektów budowlanych.