Jaki kosz na śmieci dobrać do odpadów?

Urządzając mieszkanie warto pamiętać o praktycznych akcesoriach, które ułatwią wypełnianie codziennych obowiązków. Jednymi z przedmiotów, do których wyboru nie zawsze przywiązuje się odpowiednią wagę są kosze na śmieci. W tej kategorii można odnaleźć wiele różnych pojemników dopasowanych do odmiennych rodzajów odpadów. Na co należy zwrócić uwagę i jak wybrać najlepsze śmietniki?

Kosze dopasowane do rodzaju śmieci

Domowe odpadki dzieli się na te wykonane z tworzyw sztucznych, papieru, szkła, biodegradowalne i mieszane. Do poszczególnych rodzajów śmieci warto dobrać odmienne kosze. Śmietnik na obierki i odpady biodegradowalne powinien być przede wszystkim zamykany, ponieważ te śmieci rozkładają się i wydzielają nieprzyjemny zapach. Ważne jest też to, aby jego czyszczenie było jak najłatwiejsze. Należy pamiętać, że kompostowane resztki nie mogą być wrzucane do kontenerów w plastikowych reklamówkach. Sposobem mogą być papierowe torby lub wrzucanie śmieci prosto do kosza i mycie go po każdym wyrzuceniu. Ten pojemnik nie musi mieć dużej pojemności, bo jest często opróżniany. Warto upewnić się, że posiada wygodną rączkę do przenoszenia i miejsce na filtr zapachowy. Jak dopasować pozostałe kosze?

Czym charakteryzują się dobre pojemniki?

Choć zamykane klapki są szczególnie ważne w przypadku odpadów biodegradowalnych i mieszanych, będą praktycznym rozwiązaniem we wszystkich koszach. To samo dotyczy opcji filtrów zapachowych. Bardzo ważna w przypadku śmietników jest ergonomia i łatwość przenoszenia. Jeśli szklane odpady nie są wynoszone zbyt często warto upewnić się, że pojemnik na nie jest wykonany z wytrzymałego materiału. Papier i plastik są zwykle lekkie, ale te śmieci mogą posiadać specyficzne wymiary, a ułożone jedne na drugich – ześlizgiwać się ze sterty. Dlatego szczelne zamknięcie będzie tu praktycznym rozwiązaniem.

Zobacz również ᐅ  Dlaczego farba silikonowa jest dobra na elewację ?

Dobre pojemniki na śmieci powinny być wykonane z trwałego i odpornego na zamakanie tworzywa sztucznego, do którego nie będą przywierały zabrudzenia. Poszukując koszy na śmieci można zakupić modele różnej wielkości zależnie od indywidualnego zapotrzebowania. Dobrym rozwiązaniem będą też gotowe zestawy. Co warto o nich wiedzieć?

Zestaw koszy dostosowany do wnętrza

Śmietniki przechowuje się zwykle pod zlewem lub w wyznaczonym do tego miejscu. Warto stawiać na komplety, które dopasują się do przestrzeni i będą wygodne w użyciu. Korzystną opcją z pewnością okażą się zestawy kilku koszy na poszczególne odpadki. Mogą być dostosowane do wymiarów szafki lub dużej szuflady kuchennej. W pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni sprawdzą się pojemniki na śmieci układane piętrowo. Przedmioty z tej kategorii posiadają zwykle praktyczne klapki i uchwyty i są zaprojektowane tak, aby stanowiły odpowiedź na potrzeby użytkowników.

Właściwie dobrany zestaw koszy sprawi, że segregacja i wyrzucanie śmieci nie będą sprawiać żadnego problemu. Warto stawiać na rozwiązania, które ułatwią też utrzymanie czystości i wyeliminują brzydki zapach.

Add your Comment