Z całą pewnością można stwierdzić, że zakup mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji, które się podejmuje w życiu. Dlatego warto ją w odpowiedni sposób przemyśleć. W obecnych czasach można się zdecydować zarówno na zakup mieszkania z rynku wtórnego, jak i rynku pierwotnego. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, a także poznać fakty i mity o rynku deweloperskim.
Koszty zakupu
Wśród najczęściej powtarzanych mitów, które są związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym można wymienić wyższe koszty zakupu mieszkania z rynku pierwotnego niż z rynku wtórnego. Zazwyczaj cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego jest wyższa niż mieszkania z rynku wtórnego. Jednak jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie istotne czynniki może się okazać odwrotnie. Wśród nich można przede wszystkim wymienić konieczność przeprowadzenia remontu, a także opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, a także kosztów pośrednika nieruchomości.
Podatek PCC
W przypadku zakupu mieszkania kupujący zobowiązany jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli podatku PCC. Wynosi on dwa procent od ceny zakupu mieszkania. Jednak podatek ten dotyczy wyłącznie zakupu mieszkań z rynku wtórnego, o czym warto pamiętać podczas dokonywania wyboru odpowiedniego dla siebie mieszkania. Natomiast jeśli kupuje się mieszkanie z rynku pierwotnego to nie ma konieczności wnoszenia opłaty tego podatku.
Remont mieszkania
Bardzo często w ogłoszeniach o sprzedaży mieszkania można znaleźć informacje, że jest ono gotowe do zamieszkania. Jednak w przypadku mieszkań z rynku wtórnego zazwyczaj tak nie jest i bardzo często wymagają one remontu. Natomiast w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego otrzymuje się stan deweloperski i można mieszkanie urządzić w taki sposób, w jaki się pragnie. Deweloper Wrocław na pewno zadba o wysokie parametry jakościowe stanu deweloperskiego oferowanych lokali mieszkalnych.
Pośrednictwo
W obecnych czasach bardzo często podczas sprzedaży mieszkania pośredniczą różnego rodzaju agenci nieruchomości. Jednak taki sposób sprzedaży najczęściej ma miejsce w przypadku rynku wtórnego. Deweloperzy w sposób samodzielny sprzedają wybudowane przez siebie lokale, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla obu stron. Dzięki temu nie trzeba wnosić żadnych dodatkowych opłat, za które byłby opłacony pośrednik nieruchomości. Warto o tym aspekcie pamiętać.
Bezpieczna transakcja
Wśród mitów związanych z rynkiem deweloperskim można również wymienić mit, że transakcje przeprowadzane z deweloperem nie są w pełni bezpieczne. Jednak w obecnych czasach rynek deweloperski podlega specjalnym regulacjom. Wśród nich można przede wszystkim wymienić ustawę deweloperską, która w dużej mierze chroni interesy klientów, czyli osób, które decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Deweloper jest zobowiązany przede wszystkim do założenia rachunku powierniczego, na którym będą gromadzone wszystkie wpłacane środki pieniężne.