Dlaczego farba silikonowa jest dobra na elewację ?

Fasada budynku ma nie tylko pięknie wyglądać, ale zapewniać długotrwałą ochronę ścian przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych i środowiskowych. Wśród wielu farb elewacyjnych dostępnych na rynku za najlepsze uważa się samoczyszczące farby silikonowe, które spowalniają proces brudzenia się elewacji.

Właściwości farb silikonowych

Farby silikonowe, inaczej nazywane krzemoorganicznymi, są produkowane na bazie spoiwa w postaci

emulsji żywicy silikonowej. Mają wysoką hydrofobowość, co oznacza, iż dzięki zawartości określonych związków chemicznych odpychają wodę. W związku z tym są odporne na działanie wilgoci i nie brudzą się tak szybko, jak farby tradycyjne. Farby silikonowe są także przepuszczalne dla pary wodnej i dwutlenku węgla. Powłoka z tego typu farby nie tworzy zamkniętego filmu, ale mikroporowatą powierzchnię o otwartych porach. Ich cechą jest także samooczyszczanie, co oznacza, że oczyszczają się kiedy pada deszcz. Powłoki z farb silikonowych mają także dużą odporność na ścieranie, promieniowanie UV i korozję mikrobiologiczną. Można je stosować na każdym rodzaju podłoża, zarówno organicznym, jak i mineralnym. Ten typ farb to powłoki samogruntujące, więc bardzo dobrze sprawdzają się na podłożach betonowych, murowanych, ceglanych, bądź wykonanych
z kamienia elewacyjnego. Do tego typu farb często dodaje się wodną dyspersję spoiwa organicznego, powstają farby silikonowo-akrylowe. Dodatek akrylu sprawia, że kolory długo zachowują swój pierwotny stan.

Zobacz również ᐅ  Gdzie sprawdzi się klej w sztyfcie

Dlaczego warto wybrać farby silikonowe?

Farby silikonowe bardzo dobrze chronią tynk przed działaniem wody, zarówno deszczowej, jak i tej
w postaci osadzającej się w ścianach wilgoci. Można nimi pokryć nowo wykonane powłoki i dokonać renowacji starych tynków. Świetnie będą chroniły budynki podatne na działanie szkodliwych czynników środowiskowych, takich jak smog i kwaśne deszcze. Farby silikonowe są jednymi
z najdroższych dostępnych na rynku, ale skupiają w sobie najlepsze cechy wszystkich farb. Mają więc dużą paraprzepuszczalność, więc można je stosować na systemach dociepleń wykonanych z wełny mineralnej. Powłoka, którą tworzą farby silikonowe, jest bardzo łatwa w myciu, a dzięki dodatkowi farby akrylowej, można ją kupić w wielu kolorach.

Dobry stan elewacji to nie tylko świetny wygląd, ale przede wszystkim ochrona konstrukcji budynku. Jeśli chcemy mieć pewność, że tynk długo będzie wyglądał dobrze, wybierzmy farby silikonowe, które chronią przed niekorzystnym działaniem wielu czynników zewnętrznych.

Add your Comment