Czym wykończyć podłogę w korytarzu ?

Korytarz to takie pomieszczenie w domu, przez które codziennie przechodzi wiele osób. Dlatego też podłoga w nim musi być przede wszystkim wytrzymała i estetycznie wyglądać, ponieważ to zwykle od korytarza goście rozpoczynają wizytę w naszym domu. Do najpopularniejszych rozwiązań należy m.in. gres, cegła podłogowa i klinkier. Czym więc najlepiej wykończyć podłogę w tym pomieszczeniu?

Gres

Jednym z wciąż najpopularniejszych rozwiązań wykończenia podłogi w korytarzu jest gres. Ten materiał charakteryzuje duża twardość, niska ścieralność oraz niewielka nasiąkliwość. Poza tym jest on odporny nie tylko na działanie mrozu, ale również różnego rodzaju środków chemicznych, dlatego nie musimy obawiać się o jego uszkodzenie, np. w trakcie sprzątania. Do wyboru mamy gres szkliwiony (ma niejednolitą strukturę, wyglądem przypomina tradycyjną terakotę) i polerowany (wygląda bardzo dekoracyjnie, ale jego powierzchnia czasem bywa bardzo śliska). Takie płytki dostępne są w bogatej wersji kolorystycznej, do wyboru mamy też różne rozmiary i wzory.

Płytki gresowe mają jednak swoje wady, dotyczy to w szczególności tych polerowanych. Jeśli nie zostaną odpowiednio zaimpregnowane, bardzo łatwo ulegają zaplamieniu. Ponadto są one bardziej narażone na zarysowania. Z kolei gres szkliwiony może z czasem ulec wytarciu, a gdy dojdzie do nawet drobnego uszkodzenia płytki, najczęściej konieczna będzie jej całkowita wymiana.

Zobacz również ᐅ  Zawód jak każdy inny – malarz

Czy warto wybrać cegłę podłogową?

Cegła podłogowa to rozwiązanie, które pasować będzie w szczególności do korytarza urządzonego w stylu vintage. Przywodzi na myśl stare, wiejskie chaty i wbrew pozorom może wyglądać niezwykle elegancko, a co ważniejsze – przykuwać uwagę gości. To materiał odporny na działanie mrozu, jest też wyjątkowo twardy i można stosować go nie tylko na podłodze, ale również na ścianie, także na zewnątrz. Takie cegły mają różne rozmiary i kształty, wśród nich znajdziemy produkty prostokątne i kwadratowe, a więc możemy z ich pomocą ułożyć na podłodze unikatowy wzór.

Należy jednak pamiętać, że nie w każdym pomieszczeniu cegła podłogowa będzie prezentować się dobrze. Jeżeli korytarz jest urządzony bardzo nowocześnie, w minimalistycznym stylu, najprawdopodobniej cegły podłogowe nie będą pasować i trzeba będzie poszukać innego sposobu wykończenia.

Czy na podłodze w korytarzu można położyć klinkier?

Wbrew pozorom, klinkier na podłodze w korytarzu nie jest czymś niemożliwym. W tym celu należy poszukać specjalnych, klinkierowych płytek posadzkowych, które stworzą ciekawy wizualnie efekt. Swoim wyglądem mogą one nawiązywać do wykonywanych ręcznie produktów z terakoty lub nawet porcelanowego gresu. Jedną z większych zalet takiego rozwiązania jest to, że poza bazowymi płytkami z łatwością możemy znaleźć w sklepach także elementy dekoracyjne i takie, które służą do wykańczania np. schodów (jeśli oczywiście mamy je w korytarzu).

Zobacz również ᐅ  Fakty i mity o rynku deweloperskim

Nie wszystkie płytki klinkierowe nadają się jednak do ułożenia na podłodze. Niektóre spośród tych dostępnych na rynku służą przede wszystkim do wykańczania ścian. Dlatego też trzeba poszukać produktów, których producent wyraźnie zaznacza, że są one odpowiednie do ułożenia na podłodze.

Add your Comment