Na rynku istnieje wiele rodzajów kleju. Każdy z nich jest dostosowany do innej powierzchni. Szczególnym typem są kleje PA. Sama nazwa niewiele mówi, dlatego warto ją rozszyfrować. Do czego można używać tego kleju? Czym różni się od innych?
PA – klej na bazie poliamidu
Czym jest poliamid? To po prostu pewnego rodzaju substancja chemiczna, z której zbudowane są pewne przedmioty. Co ciekawe, występuje on również naturalnie i ma bardzo szerokie spektrum zastosowań. Najczęściej jednak spotykamy się z takim, które produkuje się sztucznie. Co wspólnego ma poliamid z klejeniem? Materiał ten stanowi bazę do kleju PA. Jest przeznaczony do łączenia różnych elementów, szczególnie tych stworzonych ze sztucznych materiałów. skutecznie sprawdzą się w naprawianiu rur PCV, przedmiotów zrobionych z akrylu, poliuretanu, kompozytów. Bardzo dobrze pasuje również do dachówek glazurowanych.
Okazuje się też, że klej PA można również stosować w przemyśle elektrycznym oraz motoryzacyjnym. W pierwszym przypadku można go użyć w celu wytryskowego formowania komponentów elektrycznych (tworzywo wlewa się do formy, w której ono zastygnie).
Jakie są właściwości kleju PA
Na samym początku warto wspomnieć, że kleje PA są odporne na zmiękczenie oraz na zmiany temperatury. Przy mroźnej pogodzie potrafią zachować elastyczność. Są niesamowicie wytrzymałe. Radzą sobie również z substancjami chemicznymi i olejami, dlatego są jednym z bezpieczniejszych produktów tego typu. Idealnie sprawdzi się w przypadku, gdy mamy do czynienia z tworzywami, których nie da się skleić w inny sposób. Ponadto nie zniszczą powierzchni i użycie go będzie niemalże niewidoczne. Właściwości kleju niwelują łatwopalność produktów. Warto jednak zwrócić uwagę na powietrze. Poliamid przy kontakcie z nim staje się lepki i schnie nawet do 24 godzin. Malowanie proszkowe po sklejeniu również nie jest żadnym problemem. Klej PA jest również odporny na kwasy i zasady. Do tego bardzo wygodnie się go nakłada, dzieje się tak dzięki odpowiednim elementom do aplikacji.
Rodzaje kleju PA
Na rynku istnieje kilka rodzajów kleju PA. Najczęściej spotykane to:
klej poliamidowy C1429.2 – przemysł dachówkowy,
Klej poliamidowy C0874 – formowanie elementów elektronicznych,
Klej poliamidowy C2417 – przemysł odlewniczy.
Wszystkie te można dostać w sklepie buehnen.
Jak i kiedy stosować klej PA
Kleje na bazie poliamidu radzą sobie z powierzchniami, które bardzo trudno skleić. Spoina, którą tworzy jest odporna na zniszczenia ora drgania. Dlatego też bardzo dobrze z nich korzystać w przypadku, gdy chcemy połączyć ze sobą metale surowe lub malowane proszkowo.
Klej PA powinien być też używany w bardzo szczególny sposób:
1. Umyj przedmiot lub powierzchnię odtłuszczaczem.
2. Miejsce, do którego chcesz coś przykleić oszlifuj.
3. Nanieś wytrawiacz i poczekaj 15 minut.
4. Nałóż klej i dokładnie dociśnij.
Pierwsze efekty będą widoczne po godzinie. Wtedy to elementy idealnie się połączą.